Lisanssız Demo Sürümü
Lisanssız Demo Sürümü
Lisanssız Demo Sürümü
Lisanssız Demo Sürümü
Lisanssız Demo Sürümü
Lisanssız Demo Sürümü
Lisanssız Demo Sürümü
Lisanssız Demo Sürümü
Doruk Kimyasal Güvenlik Yönetim Sistemleri - Doruk Chemical Safety Management Systems KKDIK, TREACH, MSDS GBF SDS GHS CLP REACH SVHC ISO 14001 SEVESO BEKRA Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Yönetmeliği Güvenlik Bilgi Formu Hazırlama - Oeko-Tex 100
 


 

 Login

Cloud

TR

EN


 
 
 

Habersiz Kalmayın

Tıklayın

MSDS
HAZIRLAMA HATTI 
0 216 337 83 83

 

Oeko-Tex 100
 

 Ayrıntılı Bilgi ve Başvuru Prosedürleri İçin Uzmanımızla konuşun.

Oeko-Tex® 100 Standardı

Oeko-Tex® 100 Standardı tekstil ürünler ile ilgili tüm işleme aşamalarındaki hammaddelere, ara- ve son ürünlere yönelik dünya çapında standart bir test ve sertifikalandırma sistemidir.


Zararlı madde testleri resmen yasaklanmış ve talimatlar ile sınırlandırılmış maddeleri, yani bilindiği üzere sağlığa zararlı kimyasalları ve öncelikli sağlık tedbirleri ile ilgili parametreleri kapsamaktadır.


Test edilmiş bir ürün dört Oeko-Tex® Ürün Sınıfından birisine tahsis edilirken tekstilin kullanım amacı dikkate alınmaktadır. Bir ürünün cilde temas oranı arttıkça, insan ekolojisine yönelik yerine getirilmesi gereken kriterler de o oranda zorlaşmaktadır.

Kapsamlı laboratuar testleri çerçevesinde tüm elemanları ve aksesuarları ile birlikte talep edilen Test Kriterlerine uygunluğu kanıtlanan ve başarıyla test edilmiş olunan ürünler ve/veya ürün grupları imalatçı tarafından Oeko-Tex® Etiketi ile etiketlendirilebilir ve tanıtımı farklı bir şekilde de yapılabilir. Düzenlenen bir Sertifikanın geçerlilik süresi bir yıldır ve süre bitiminde talep edildiği sürece tekrar uzatılabilir.


Avantajlar

Oeko-Tex® 100 Standardı'na göre yapılan sertifikalandırma, müşterilerine sağlık açısından sorunsuz ürünler sağlamak isteyen tekstil ve konfeksiyon şirketlerine bir dizi avantaj sunmaktadır:Standardın modüler yapı prensibi, tüm işleme aşamalarındaki tekstil ürünlerinin test edilebilmesini ve sertifikalandırılabilmesini öngörmektedir. Önceki aşamalara ilişkin sertifikalar kullanılarak testlerin ikinci kez yapılması engellenebilmektedir.


Ürünlerin insan ekolojisine yönelik kalitesinin sorumluluğu, ürünü işleme aşamasında niteliksel ve/veya kimyasal açıdan değiştirendedir. Bu şekilde tüketim zincirinin son halkasını oluşturan Konfeksiyoncular da koleksiyonlarını uygun maliyetlerle sertifikalandırabilmektedirler.


Satınalma ve teslimat şartları açısından standart bir talep profili sunan ve dünya çapında uygulanan Oeko-Tex® Kriter Listesi bilgi akışını kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.

Şeffaflık açısından söz konusu olan bu artı puan, özellikle çok kısa üretim döngüleri ile çalışan ve şirket içi kalite sistemine sahip olan şirketler için önemli ölçüde daha fazla üretim güvenliği ve zaman tasarrufu anlamına gelmektedir.