Login

Cloud

TR

EN


 
 
 

E-Bülten
 
Adınız
Soyadınız
E-Posta
Üye Olmak İstiyorum
Üyelikten Çıkmak İstiyorum
 
Tavsiye
 
Ad
Soyad
E-Posta*
*Tavsiye edeceğiniz E-posta
Tavsiye Et
 

Habersiz Kalmayın

Tıklayın

MSDS
HAZIRLAMA HATTI 
0 216 337 83 83

 

TÜRK REACH KKDİK Tüzüğü ve Kimyasallar Kayıt Sistemi (KKS)
 

 

KKDIK SAYFASINA GIDIN

Kimyasallar Kayıt Sistemi KKS Kullanma Rehberi

TÜRK REACH KKDİK Tüzüğü ve Kimyasallar Kayıt Sistemi (KKS)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) tarafından yönetilen Türk Kimyasallar mevzuatının bir parçası olarak KKDİK "Kimyasalların Kaydı, Değerlendirmesi, İzni ve Kısıtlanması" projesinin tamamlanması ile beraber, tüzüğün kademeli olarak hayata geçmeye başladığını söyleyebiliriz.

Bu amaçla, TÜRK REACH Tüzüğü olarak bilinen KKDİK  bünyesinde mevcut kayıt ve envanter sistemini iyileştirmek amacıyla çeşitli faaliyetler yürütülmektedir.

Bu faaliyetler kapsamında Türk CLP yönetmeliği olan SEA (Sınıflandırma, Etiketleme ve Ambalajlama) yönetmeliği uyarınca yapılacak olan, S&E (Sınıflandırma ve Etiketleme) Envanterinin Bildirimlerinin de uygulanacağı 'Kimyasal Kayıt Sistemi' ÇŞB tarafından EÇSB sitesinde kullanıma açılmıştır.

Kimyasal Maddeleri üreten ve/veya ithal eden firmaların bildirimlerini yapacakları sistem üzerinden kimyasalların envanteri tekrar yapılarak SEA (Türk CLP) yönetmeliğine uyum sağlanacak ve KKDİK (TURKREACH) projesine bağlanarak sürekliliği sağlanacaktır.

KKDİK KKS uygulaması,

  • Bakanlık Uygulaması
  • Sanayi Uygulaması

olarak iki temel bileşenden oluşmaktadır.

Kimyasalların Kayıt Sistemi, KKS, sanayici tarafından üretilen ve/veya ithal edilen kimyasalların envanterini oluşturmak ve gerekli değerlendirmeleri yapmak amacıyla Bakanlık tarafından işletilen bir kayıt sistemidir.

Sanayi kullanıcıları, KKS aracılığı ile; 

  • Firma ve tesis bilgilerini yönetebilecek
  • Madde kayıtlarını oluşturabilecek
  • MBDF sorgulaması yaparak aynı maddeye sahip diğer firmaların iletişim bilgilerine ulaşabileceklerdir

Ayrıca sistem üzerinden Madde kayıtlarını Bakanlığa göndermek ve gönderilmiş kayıtların durumunu sorgulamak gibi eylemler de gerçekleştirilebilecektir.